Målarkalk AB

Vi är Målarkalk - Vi brinner för kalk och vår filosofi är ganska enkel - ”Att erbjuda naturligt genuina kalkprodukter, att användas på gammalt som nytt.” Vi är ett familjeföretag som grundades 1948 och har en lång erfarenhet som leverantör, av egna och importerade traditionella kalk- och lerbaserade produkter, till den skandinaviska byggmarknaden. Vi finns i Skåne med kalkslageri, våtsläckning, produktion, lager och huvudkontor i den gamla Hyllingegården strax utanför Helsingborg. I Stockholm har vi kontor/showroom. Målarkalk är också delägare i två företag på Gotland, dels Buttle Kalk AB som vedbränner kalk på traditionellt sätt och dels AB Gutekalk som förädlar Buttle Kalks vedbrända kalk. Förutom att producera och sälja våra produkter utför vi även konsultering, analyser, föreläsningar och utbildningar. Vårt fullsortiment av kvalitetsprodukter och stora kunskapsbank gör oss till en trygg och säker leverantör.

Bilder av Målarkalk AB

Telefon:
042-22 50 18

E-post:
info@malarkalk.se

Hemsida:
http://www.malarkalk.se/

Postnummer:
265 75

Postort:
Hyllinge

Besöksadress:
Brogårdavägen 11

Organisationsnummer:
556052-6682

Grundades:
1948

Antal anställda:
14

Kontaktpersoner

Oscar Nymberg

VD, Försäljningschef
0734-17 67 97
oscar@malarkalk.se

Anders Brunfors

Marknadsansvarig, Distrikt: Syd
0702-55 91 90
anders@malarkalk.se

Ulf Nymberg

Senior Advisor
0703-37 74 60
ulf@malarkalk.se

Eddi Petersson

Distrikt: Stockholm
0769-46 00 99
eddi@malarkalk.se

Viktor Holt-Busk

Distrikt: Väst
0725-32 02 52
viktor@malarkalk.se

Rikard Möller

Distrikt: Öst
0708-27 77 70
rikard@malarkalk.se

Design av Zellout AB & utveckling av Smatter AB. Hörs!