Sverige behöver fler yrkesutbildade

Branschorganisationer: Sverige kan inte stå vid sidan av när det gäller att utbilda nästa generations murare, golvläggare, vägarbetare eller undersköterskor. Yrkesutbildning måste bli ett attraktivt gymnasieval.
Just nu söker Sveriges niondeklassare gymnasieinriktning. Skolverkets statistik över hur förra årets niondeklassare valde avslöjar att ekonomiprogrammet är det vanligaste förstahandsvalet följt av samhällsvetenskapsprogrammet. Ekonomiprogrammet är också det förstahandsval som ökat mest jämfört med föregående år. Frågan är hur en arbetsmarknad som påverkas alltmer av AI ska kunna svälja alla ekonomer och samhällsvetare. Samtidigt saknas tusentals yrkesutbildade inom branscher som bygg, vård, teknik och industri.
I Sverige har det under lång tid funnits en stark betoning på att en akademisk utbildning är målet som unga ska sikta på. Det har lett till att många unga har blivit mer fokuserade på att gå vidare till högskola och universitet än på att förbereda sig för yrken där praktiska färdigheter och hantverk är i centrum. Detta val har konsekvenser för arbetsmarknaden – i dag saknas det tusentals yrkesutbildade inom branscher som bygg, vård, teknik och industri.
Enligt statistik från Arbetsförmedlingen är det störst brist på arbetskraft inom yrken som byggnadsarbetare och undersköterskor. När vi har tillfrågat byggbranschens beslutsfattare om tillgången på murare svarade endast 6 procent att det finns tillräckligt många för att möta efterfrågan. Ännu färre tror att det kommer att finnas tillräckligt många murare på fem till tio års sikt. Detta är inte bara ett problem för företagen, utan också för ekonomin och samhällsservicen i stort.